Sie
19

Czym jest bariera językowa i jak ją przełamać?

Zmowa wszystkich, którzy uczą się angielskiego, niemieckiego czy francuskiego: bariera językowa. Mimo znajomości słownictwa i gramatyki wciąż masz obawy przed rozpoczęciem rozmowy? Zapewne masz do czynienia z barierą językową. Na szczęście można sobie z nią poradzić – tak samo jak świetnie poradziłeś sobie na kursie języka angielskiego!

Czym jest bariera językowa?

Z blokadą w mówieniu po angielsku mamy do czynienia wówczas, gdy natrafiamy na trudności w rozumieniu obcego języka, a także gdy sami popełniamy błędy. Wynika to z poczucia zagubienia, a czasem także wstydu wynikającego z faktu, że mimo żmudnej nauki wciąż nie widać efektów. O ile czytanie i pisanie idzie całkiem nieźle, to swobodna rozmowa przypomina zdobywanie Himalajów? Zamiast jednak martwić się tym, że rozmowa nie zawsze biegnie zaplanowanym torem, dobrze jest potraktować to jako motywację do dalszej nauki. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że wszyscy popełniamy błędy – stopniowo, ale systematycznie, zaczniesz otwierać się na rozmowę.

Nie trać kontaktu z językiem

Kurs języka angielskiego odhaczony? Zamknięcie drzwi sali lekcyjnej nie oznacza pożegnania z nauką. Aby jak najlepiej przyswoić słówka oraz gramatykę, należy otaczać się angielskim także na co dzień. Jak to zrobić? Wystarczą takie drobiazgi, jak sięganie po audiobooki zagranicznych pisarzy, oglądanie filmów bez napisów czy surfowanie po sieci w poszukiwaniu angielskich serwisów rozrywkowych lub informacyjnych. Specjaliści uważają, że słuchanie obcojęzycznych nagrań oraz rozmówek sprzyja przełamywaniu bariery.

Zacznij podróżować

Szkoła językowa, w której nauczysz się mówić po angielsku to nie wszystko. Aby przełamać barierę i trenować mówienie, konieczne jest wyrwanie się z dotychczasowego środowiska. Podróż za granicę to znakomity pomysł na to, aby przećwiczyć swoje umiejętności: w nowej rzeczywistości nie będzie innego wyjścia – użycie angielskiego poznanego podczas kursów w szkole do tego, aby się porozumieć, będzie koniecznością. To z kolei zmotywuje Cię wykorzystania zdobytych umiejętności, aby mówić, mówić, mówić!